Çimen Suyu Nedir ve Nasıl İçilmelidir?

Çimen Suyu Nedir ve Nasıl İçilmelidir?

Çimen Suyu Nedir ve Nasıl İçilmelidir?Çimen suyu; çimin özel makineler ile sıkılarak yaklaşık 60 gramlık bir boyutunun tek bir yudumda içilmesi ile tüketilmektedir. Sonrasında ağız tadının düzeltilmesi için bir dilim portakal yenilmektedir. Her ne kadar içimi zor ve tadı biraz kötü bir içecek olsa da içerdiği eşsiz bileşenler ile diğer meyve ve sebze sularına açık ara fark atan ve tek bir yudumda içilebilecek bir miktarla yaklaşık olarak 2500 gr sebzeden alınabilecek vitamin ve mineralden daha fazla katkı sağlaması sebebi ile gitgide daha popüler bir içecek haline gelmektedir.

Ev ortamında organik olarak yetiştirilebilecek bir bitki olan buğday çiminin suyunun sıkılması ile elde edilen bu içeceğin yararları uzmanlar tarafından saymakla bitirilememektedir. Özellikle antioksidan özellikleri olduğu ve kanı yenilediği konusundaki öngörüleri sıklıkla dile getirilmektedir.

Son zamanların popüler ve bir o kadar da ilginç içeceği hakkında sadece geçen yıl bilimsel mecralarca 10’dan fazla kitap yazılmıştır ve özellikle özel tohumlarla evinizde organik ortamlarda yetiştirilmesi ve sıkılması tavsiyesinde bulunulmuştur. 4 cm boyutuna ulaştığında kesilerek, çim suyu sıkma makinesi aracılığı ile sıkılan ve sıkılmadan tüketildiği takdirde faydalarından yararlanmanın mümkün olmadığı bu enteresan bitkinin içimi biraz zor olmasına karşın içerdiği eşsiz vitamin ve minerallerle günden güne daha popüler bir hal alması beklenmektedir.

Çimen Suyu hakkındaki görüşlerinizi ve sorularınızı aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile göndererek paylaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim formumuza, merak ettiğiniz konu başlığını ve iletişim bilgilerinizi bıraktığınız takdirde herbalistlerimiz sizlerle iletişime geçerek merak ettiğiniz konular hakkında sizlere yardımcı olacaklardır.